  • T541X477K006DT8505
T541X477K006DT8505
advertisement
Manufacturer No:
T541X477K006DT8505
HK JDW NO:
417-T541X477K006DT8505
Purchasing and Inquiry
T541X477K006DT8505 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 12mOhm @ 100kHz.Capacitance is 470μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.6.3V voltage allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.169 4.30mm°C, so it is stable under all conditions.
T541X477K006DT8505 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T541X477K006DT8505 Applications
There are a lot of KEMET T541X477K006DT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477K006DT8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm