  • T541X477K006AT8505
T541X477K006AT8505
advertisement
Manufacturer No:
T541X477K006AT8505
HK JDW NO:
417-T541X477K006AT8505
Purchasing and Inquiry
T541X477K006AT8505 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 12mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 470μF capacitance is used to operate it.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X477K006AT8505 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T541X477K006AT8505 Applications
There are a lot of KEMET T541X477K006AT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X477K006AT8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm