  • T541X108K2R5DH8605
T541X108K2R5DH8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X108K2R5DH8605
HK JDW NO:
417-T541X108K2R5DH8605
Purchasing and Inquiry
T541X108K2R5DH8605 Overview
For high efficiency, you should maintain the 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 1000μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.A voltage rating of 2.5V allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X108K2R5DH8605 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T541X108K2R5DH8605 Applications
There are a lot of KEMET T541X108K2R5DH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X108K2R5DH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm