  • T541X107M030BH6610
T541X107M030BH6610
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M030BH6610
HK JDW NO:
417-T541X107M030BH6610
Purchasing and Inquiry
T541X107M030BH6610 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.Capacitance 100μF governs its operation.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X107M030BH6610 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X107M030BH6610 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M030BH6610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M030BH6610
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm