  • T541X107K020BT8510
T541X107K020BT8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X107K020BT8510
HK JDW NO:
417-T541X107K020BT8510
Purchasing and Inquiry
T541X107K020BT8510 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.With a capacitance of 100μF, it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.The voltage - Rated of 20V allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T541X107K020BT8510 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T541X107K020BT8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X107K020BT8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107K020BT8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm