  • T540D687M2R5CH8505WAFL
T540D687M2R5CH8505WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D687M2R5CH8505WAFL
HK JDW NO:
417-T540D687M2R5CH8505WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D687M2R5CH8505WAFL Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 680μF capacitance, it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 2.5V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D687M2R5CH8505WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D687M2R5CH8505WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D687M2R5CH8505WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D687M2R5CH8505WAFL
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm