  • T540D477M004DH87107280
T540D477M004DH87107280
advertisement
Manufacturer No:
T540D477M004DH87107280
HK JDW NO:
417-T540D477M004DH87107280
Purchasing and Inquiry
T540D477M004DH87107280 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 40mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 470μF, it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.High efficiency is achieved with a voltage rating of 4V.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T540D477M004DH87107280 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D477M004DH87107280 Applications
There are a lot of KEMET T540D477M004DH87107280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477M004DH87107280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm