  • T540D477M004AH8510
T540D477M004AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D477M004AH8510
HK JDW NO:
417-T540D477M004AH8510
Purchasing and Inquiry
T540D477M004AH8510 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 470μF when it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.This voltage - Rated at 4V - allows the device to be highly efficient.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T540D477M004AH8510 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D477M004AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D477M004AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477M004AH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm