  • T540D476M020DT8505
T540D476M020DT8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D476M020DT8505
HK JDW NO:
417-T540D476M020DT8505
Purchasing and Inquiry
T540D476M020DT8505 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 100mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 47μF, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.20V voltage allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D476M020DT8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T540D476M020DT8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D476M020DT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D476M020DT8505
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm