  • T540D337K2R5BH8505
T540D337K2R5BH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K2R5BH8505
HK JDW NO:
417-T540D337K2R5BH8505
Purchasing and Inquiry
T540D337K2R5BH8505 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 330μF.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.2.5V voltage allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D337K2R5BH8505 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337K2R5BH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K2R5BH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K2R5BH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm