  • T540D337K2R5AH8605
T540D337K2R5AH8605
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K2R5AH8605
HK JDW NO:
417-T540D337K2R5AH8605
Purchasing and Inquiry
T540D337K2R5AH8605 Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 330μF when it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 2.5V.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T540D337K2R5AH8605 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337K2R5AH8605 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K2R5AH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K2R5AH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm