  • T540D337K006BH86107610
T540D337K006BH86107610
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K006BH86107610
HK JDW NO:
417-T540D337K006BH86107610
Purchasing and Inquiry
T540D337K006BH86107610 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance is 330μF when it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540D337K006BH86107610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D337K006BH86107610 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K006BH86107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K006BH86107610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm