  • T540D227M004DH8505
T540D227M004DH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D227M004DH8505
HK JDW NO:
417-T540D227M004DH8505
Purchasing and Inquiry
T540D227M004DH8505 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 220μF.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 4V.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D227M004DH8505 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D227M004DH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D227M004DH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D227M004DH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm