  • T540D227M004AH8705
T540D227M004AH8705
advertisement
Manufacturer No:
T540D227M004AH8705
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540D227M004AH8705
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540D227M004AH8705 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.220μF is the capacitance of the device.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 4V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D227M004AH8705 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D227M004AH8705 Applications
There are a lot of KEMET T540D227M004AH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T540D227M004AH8705
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm