  • T540D157M010AH6710
T540D157M010AH6710
advertisement
Manufacturer No:
T540D157M010AH6710
HK JDW NO:
417-T540D157M010AH6710
Purchasing and Inquiry
T540D157M010AH6710 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 55mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 150μA is supported.With a capacitance of 150μF, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 10V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T540D157M010AH6710 Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 150μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~125°C
T540D157M010AH6710 Applications
There are a lot of KEMET T540D157M010AH6710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D157M010AH6710
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    150μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm