  • T540D157M006AH8605
T540D157M006AH8605
advertisement
Manufacturer No:
T540D157M006AH8605
HK JDW NO:
417-T540D157M006AH8605
Purchasing and Inquiry
T540D157M006AH8605 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 150μF, it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.This voltage - Rated at 6.3V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540D157M006AH8605 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D157M006AH8605 Applications
There are a lot of KEMET T540D157M006AH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D157M006AH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm