  • T540D156K035AH8510
T540D156K035AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D156K035AH8510
HK JDW NO:
417-T540D156K035AH8510
Purchasing and Inquiry
T540D156K035AH8510 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.With 15μF capacitance, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 35V.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D156K035AH8510 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T540D156K035AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D156K035AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D156K035AH8510
    Select All
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm