  • T540D107M010AH8510
T540D107M010AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D107M010AH8510
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540D107M010AH8510
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540D107M010AH8510 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 55mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 100μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.This voltage - Rated at 10V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540D107M010AH8510 Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
T540D107M010AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D107M010AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T540D107M010AH8510
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm