  • T540B476M006CH8510WAFL
T540B476M006CH8510WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540B476M006CH8510WAFL
HK JDW NO:
417-T540B476M006CH8510WAFL
Purchasing and Inquiry
T540B476M006CH8510WAFL Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 80mOhm @ 100kHz.Capacitance is 47μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.Having a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540B476M006CH8510WAFL Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B476M006CH8510WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540B476M006CH8510WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B476M006CH8510WAFL
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm