  • T540B476M006AH86107610
T540B476M006AH86107610
advertisement
Manufacturer No:
T540B476M006AH86107610
HK JDW NO:
417-T540B476M006AH86107610
Purchasing and Inquiry
T540B476M006AH86107610 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 80mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 47μF.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B476M006AH86107610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B476M006AH86107610 Applications
There are a lot of KEMET T540B476M006AH86107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B476M006AH86107610
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%