  • T530X158M003AHE008
T530X158M003AHE008
advertisement
Manufacturer No:
T530X158M003AHE008
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530X158M003AHE008
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530X158M003AHE008 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 5800mA.The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 8mOhm @ 100kHz for high efficiency.0.45mA is supported by it.1500μF is the capacitance of the device.In order for 3V to function properly, it requires the rated (DC) voltage (Urdu).The voltage rating of the DC is 3V to ensure reliability.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.It has a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, which enables stable operation.
T530X158M003AHE008 Features
5800mA ripple current
a 8mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.45mA
with a capacitance of 1500μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 3V
the voltage - rated DC of 3V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530X158M003AHE008 Applications
There are a lot of KEMET T530X158M003AHE008 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T530X158M003AHE008
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.45mA
  • Ripple Current
    5800mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm