  • T521X156M063ATE150
T521X156M063ATE150
advertisement
Manufacturer No:
T521X156M063ATE150
HK JDW NO:
417-T521X156M063ATE150
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521X156M063ATE150 Overview
Ripple current is measured to be 1.3A for the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 150mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 94.5μA.It operates with the capacitance of 15μF.As a result, it operates with a voltage rating of 63V.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T521X156M063ATE150 Features
1.3A ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 94.5μA
with a capacitance of 15μF
the voltage - rated DC of 63V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521X156M063ATE150 Applications
There are a lot of KEMET T521X156M063ATE150 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T521X156M063ATE150
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    94.5μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm