  • T521B335M050AHE2007280
T521B335M050AHE2007280
advertisement
Manufacturer No:
T521B335M050AHE2007280
HK JDW NO:
417-T521B335M050AHE2007280
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521B335M050AHE2007280 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm @ 100kHz.The capacitance is 3.3μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.The voltage - Rated of 50V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T521B335M050AHE2007280 Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 3.3μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
T521B335M050AHE2007280 Applications
There are a lot of KEMET T521B335M050AHE2007280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T521B335M050AHE2007280
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3.3μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%