  • T520Y687M004ATE010
T520Y687M004ATE010
advertisement
Manufacturer No:
T520Y687M004ATE010
HK JDW NO:
417-T520Y687M004ATE010
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520Y687M004ATE010 Overview
In this part, the ripple current is 4.9A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 10mOhm @ 100kHz.Leakage current 272μA is supported.It operates with the capacitance of 680μF.A rated (DC) voltage (Urdu) of 4V is required to fully function.As a result, the voltage - rated DC of 4V is used to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.This machine can operate at a maximum height of [0.157 4.00mm°C] when seated.
T520Y687M004ATE010 Features
4.9A ripple current
a 10mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 272μA
with a capacitance of 680μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520Y687M004ATE010 Applications
There are a lot of KEMET T520Y687M004ATE010 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T520Y687M004ATE010
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    272μA
  • Ripple Current
    4.9A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.3mm