  • T520V227M004ZTE045
T520V227M004ZTE045
advertisement
Manufacturer No:
T520V227M004ZTE045
HK JDW NO:
417-T520V227M004ZTE045
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V227M004ZTE045 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 45mOhm @ 100kHz.The capacitance is 220μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.A voltage rating of 4V allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.075 1.90mm°C enables stable operation.
T520V227M004ZTE045 Features
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T520V227M004ZTE045 Applications
There are a lot of KEMET T520V227M004ZTE045 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T520V227M004ZTE045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    220μF
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm