  • T520V107M010ASE050
T520V107M010ASE050
advertisement
Manufacturer No:
T520V107M010ASE050
HK JDW NO:
417-T520V107M010ASE050
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V107M010ASE050 Overview
It is measured that there is 500mA ripple current in the part.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.The leakage current is 0.1mA.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.The unit operates at a DC voltage of 10V to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.In the seated position, it has a maximum height of 0.075 1.90mm°C, so it is stable under all conditions.
T520V107M010ASE050 Features
500mA ripple current
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1mA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V107M010ASE050 Applications
There are a lot of KEMET T520V107M010ASE050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V107M010ASE050
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm