  • T520D477M004ZTE040
T520D477M004ZTE040
advertisement
Manufacturer No:
T520D477M004ZTE040
HK JDW NO:
417-T520D477M004ZTE040
Purchasing and Inquiry
T520D477M004ZTE040 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 470μF.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.Voltage is rated at 4V which allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
T520D477M004ZTE040 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T520D477M004ZTE040 Applications
There are a lot of KEMET T520D477M004ZTE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D477M004ZTE040
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    470μF
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Tantalum
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm