  • T520B127M006ATE035
T520B127M006ATE035
advertisement
Manufacturer No:
T520B127M006ATE035
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520B127M006ATE035
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520B127M006ATE035 Overview
The part's ripple current is determined to be 475mA.For high efficiency, you should maintain the 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It supports the leakage current of 0.0756mA.120μF is the capacitance of the device.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.An AC voltage of 6.3V powers it.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Its maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T520B127M006ATE035 Features
475mA ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0756mA
with a capacitance of 120μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B127M006ATE035 Applications
There are a lot of KEMET T520B127M006ATE035 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T520B127M006ATE035
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0756mA
  • Ripple Current
    475mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm