  • T49470R01825KCN
T49470R01825KCN
advertisement
Manufacturer No:
T49470R01825KCN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-T49470R01825KCN
Package:
Datasheet:
Description:
8.2μF Ceramic Capacitor 10% 20 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
T49470R01825KCN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    PC Pin
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    8.2μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    9.144mm
  • Length
    27.3mm
  • Width
    12.7mm