  • T410-600W
T410-600W
advertisement
Manufacturer No:
T410-600W
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-T410-600W
Package:
ISOWATT220AB-3
Datasheet:
T410-600W
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A ISOWATT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T410-600W
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to T410-600W.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOWATT220AB-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    TRIACs
  • Base Part Number
    T410
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Hold Current
    15mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    30A 31A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    50V/us
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RMS On-state Current-Max
    4A
  • Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min
    1.8V/us