  • T2851N52TS08PRQRXPSA1
T2851N52TS08PRQRXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T2851N52TS08PRQRXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T2851N52TS08PRQRXPSA1
Package:
TO-200AF
Datasheet:
Description:
DIODE MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T2851N52TS08PRQRXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AF
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    5.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    82000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    350mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    350mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    4680A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    4120A