  • T16C477K050CZSS
T16C477K050CZSS
advertisement
Manufacturer No:
T16C477K050CZSS
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-T16C477K050CZSS
Package:
Datasheet:
T16C477K050CZSS
Description:
470μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.003mA
Step5Bar-code shipping tag
T16C477K050CZSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 40KHZ AND 85CEL
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    2100mA
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    750 mΩ
  • Diameter
    9.52mm
  • Length
    19.46mm