  • SZNZ9F5V1T5G
SZNZ9F5V1T5G
advertisement
Manufacturer No:
SZNZ9F5V1T5G
HK JDW NO:
598-SZNZ9F5V1T5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
SZNZ9F5V1T5G
Purchasing and Inquiry
SZNZ9F5V1T5G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 1.5V.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZNZ9F5V1T5G Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
SZNZ9F5V1T5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZNZ9F5V1T5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZNZ9F5V1T5G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    SOD-923
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    250mW
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V