  • SZMMSZ18ET1G
SZMMSZ18ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ18ET1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ18ET1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
SZMMSZ18ET1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ18ET1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMMSZ18ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ18ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ18ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ18ET1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    MMSZ18
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    45Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 12.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    45Ohm
  • Reference Voltage
    18V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA