  • SZMMSZ15ET1G
SZMMSZ15ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMMSZ15ET1G
HK JDW NO:
598-SZMMSZ15ET1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
SZMMSZ15ET1G
Purchasing and Inquiry
SZMMSZ15ET1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 10.5V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage currents can reach 50nA.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SZMMSZ15ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMMSZ15ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMMSZ15ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMMSZ15ET1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    SOD-123
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MMSZ15
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    15V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%