  • SZMM5Z6V8ST1G
SZMM5Z6V8ST1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z6V8ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z6V8ST1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z6V8ST1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z6V8ST1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 4V.Reverse leakage current reaches 2μA at its maximum.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMM5Z6V8ST1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMM5Z6V8ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z6V8ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z6V8ST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Base Part Number
    MM5Z6V8
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Working Test Current
    5mA