  • SZMM5Z3V6T1G
SZMM5Z3V6T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z3V6T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z3V6T1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z3V6T1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z3V6T1G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 1V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 5μA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 5μA.
SZMM5Z3V6T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5μA
SZMM5Z3V6T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z3V6T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z3V6T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±5.6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Zener Current
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm