  • SZMM3Z6V8T1G
SZMM3Z6V8T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z6V8T1G
HK JDW NO:
598-SZMM3Z6V8T1G
Datasheet:
SZMM3Z6V8T1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z6V8T1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 2μA @ 4V.5.9% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5.9%.Reverse leakage current reaches 2μA at its maximum.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMM3Z6V8T1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
SZMM3Z6V8T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z6V8T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z6V8T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    MM3Z6V8
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    5.9%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.35mm