  • SZMM3Z68VT1G
SZMM3Z68VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z68VT1G
HK JDW NO:
598-SZMM3Z68VT1G
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
SZMM3Z68VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z68VT1G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 50nA @ 47.6V.Reverse leakage current reaches 50nA at its maximum.For operation, diode reaches 900mV @ 10A at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZMM3Z68VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZMM3Z68VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z68VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z68VT1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Impedance
    240Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 47.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10A
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    240Ohm
  • Zener Voltage
    68V