  • SZMM3Z5V1ST1G
SZMM3Z5V1ST1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z5V1ST1G
HK JDW NO:
598-SZMM3Z5V1ST1G
Datasheet:
SZMM3Z5V1ST1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z5V1ST1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 2V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
SZMM3Z5V1ST1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA
SZMM3Z5V1ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z5V1ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z5V1ST1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±2%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    MM3Z5V1
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.09V
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    5mA