  • SZMM3Z10VST1G
SZMM3Z10VST1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z10VST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM3Z10VST1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SZMM3Z10VST1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z10VST1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 6V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 500nA.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 500nA.
SZMM3Z10VST1G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the zener current of 500nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZMM3Z10VST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z10VST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z10VST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    10V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    500nA
  • Height
    900μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm