  • SZBZX84C9V1LT3G
SZBZX84C9V1LT3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C9V1LT3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C9V1LT3G
Datasheet:
SZBZX84C9V1LT3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C9V1LT3G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 6V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 6.08%.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
SZBZX84C9V1LT3G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
SZBZX84C9V1LT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C9V1LT3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C9V1LT3G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C9V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm