  • SZBZX84C9V1ET3G
SZBZX84C9V1ET3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C9V1ET3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C9V1ET3G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C9V1ET3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C9V1ET3G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 6V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
SZBZX84C9V1ET3G Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
SZBZX84C9V1ET3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C9V1ET3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C9V1ET3G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C9V1
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm