  • SZBZX84C6V2ET3G
SZBZX84C6V2ET3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C6V2ET3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C6V2ET3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C6V2ET3G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 4V.A maximum reverse leakage current is reached at 3μA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
SZBZX84C6V2ET3G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
SZBZX84C6V2ET3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C6V2ET3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C6V2ET3G
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    225mW