  • SZBZX84C6V2ET1G
SZBZX84C6V2ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C6V2ET1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C6V2ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C6V2ET1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 4V.A maximum reverse leakage current of 3μA is observed.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
SZBZX84C6V2ET1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 4V
3μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
SZBZX84C6V2ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C6V2ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C6V2ET1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C6V2
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm