  • SZBZX84C56LT1G
SZBZX84C56LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C56LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C56LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C56LT1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C56LT1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±7%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C56
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    56V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    200Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 39.2V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    200Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    56V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    56V
  • Voltage Tol-Max
    7.14%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Working Test Current
    2mA
  • Voltage Tolerance
    7%