  • SZBZX84C47ET1G
SZBZX84C47ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C47ET1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C47ET1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C47ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C47ET1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 32.9V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
SZBZX84C47ET1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 32.9V
50nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C47ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C47ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C47ET1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C47
  • Impedance
    170Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 32.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    170Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    2mA
  • Zener Voltage
    47V
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm