  • SZBZX84C3V9LT1G
SZBZX84C3V9LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C3V9LT1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C3V9LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C3V9LT1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C3V9LT1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 3μA @ 1V.Reverse leakage currents can reach 3μA.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
SZBZX84C3V9LT1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZBZX84C3V9LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C3V9LT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C3V9LT1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BZX84C3V9
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    5%