  • SZBZX84C3V6ET1G
SZBZX84C3V6ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C3V6ET1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C3V6ET1G
Datasheet:
SZBZX84C3V6ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C3V6ET1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 1V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
SZBZX84C3V6ET1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
SZBZX84C3V6ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C3V6ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C3V6ET1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C3V6
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm