  • SZBZX84C3V3ET1G
SZBZX84C3V3ET1G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C3V3ET1G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C3V3ET1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SZBZX84C3V3ET1G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C3V3ET1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 1V.Reverse leakage current reaches a maximum of 5μA.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZBZX84C3V3ET1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA
SZBZX84C3V3ET1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C3V3ET1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C3V3ET1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    BZX84C3V3
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm